Ha késve is, utólag utána olvastam, hogy mit, hogyan kell(ene) intézni, milyen hivatali engedélyek beszerzése kell(ene) ahhoz, hogy egy régi, életveszélyes gáz-vízmelegítőt új, energiatakarékos és biztonságos készülékre cserélhessen az egyszerű állampolgár. Nos, a helyzet elkeserítő: szinte lehetetlen lett egy egyszerű gáz vízmelegítő cseréje.
Az alaptörténet: tavaly nyáron cseréltettük le a régi, ezeréves FÉG átfolyós gáz víz- melegítőt egy új, ugyanolyan teljesítményű Vaillant-ra — minden más változtatás nélkül. Azaz: FÉG le, Vaillant fel – a rémtörténet részleteit lásd. előző poszt. Amiből kiderül, hogy a helyzet nemcsak elkeserítő, hanem szinte reménytelen is; ellehetetlenítették az egysze- rű megoldást.
Alapállásban (vázlatosan) ugyanis ezekre lenne szükség — még egy ilyen egyszerűnek tűnő cseréhez is:
- Gázterv (a gáztervező megtervezi a cserét, nem kevés pénzért – akkor is, ha semmiféle változtatás nem történt a gázvezetéken).
- A Gázműveknek le kell adni a terveket, jóvá kell hagyatni (ezért is fizetni kell).
- A kéményseprőknél előzetes és utólagos ellenőrzés (szintén semmi változatás nem volt, de akkor is.)
- Jöhet a gázszerelő szakember, aki lecseréli a régit az újra és beüzemeli azt.
Mindezek megszerzése hónapokig eltarthat. Ha viszont mindezt utólag, már a készülék cseréje után akarjuk megtenni, akkor nagyon nehéz és költséges az egész, és korántsem biztos, hogy egyáltalán engedélyezik. És persze addig is jönnek a felszólítások, fenyege- tések (katasztrófavédelem, tűzoltóság, kéményseprők, önkormányzat, stb.)
Mindezt csak azért, ha valakinek lenne pénze, kedve és idege egy ilyen cseréhez.
Megj.: Azért az jó lenne, ha nem a katasztrófát védenék, hanem a lakosság érdekeit. Pl. levelezés helyett, ha kijönne egy szakember, hogy megnézze (bevizsgálja) rendben működik-e az új készülék, és ha minden rendben, akkor jónapot. Gondolom én. De nem.