A "rossz műszaki állapotban van" jelentése az,
hogy "nem csináltuk meg, mert szarunk bele". (Fügedi Ubul)
Nem tudom, ki mennyire emlékszik, hogy 2018 végén a 24.hu közérdekű adatigényléssel fordult Budapest 23 kerületéhez és a fővárosi önkormányzathoz a bérlakás-állományuk adatait kikérve. Akkor az adatok összesítése után az derült ki, hogy a fővárosi bérlakások csaknem tíz százaléka – 3909 lakás – nem volt bérbe adva, üresen álltak mindenféle okok miatt. Az is kiderült akkor, hogy a legrosszabb lakásgazdálkodás itt nálunk, a nyolcadik kerületben folyt; az adatok szerint 4417 önkormányzati lakásból 889 állt üresen; az egész fővárosban ez volt a legmagasabb számú üreslakás-állomány.
Az önkormányzat akkori vezetése szerint az üres lakásoknak alig 25 százaléka lett volna hasznosítható, a fennmaradó 75% – több mint 660 lakás – rendeltetésszerű használatra alkalmatlan, rossz műszaki állapotú volt – szerintük a lakók gondatlan használata miatt. (Megj.: miközben nem egy lakást a tulajdonos önkormányzat rohasztott le és tett végleg lakhatatlanná, majd falaztatott be, hadd' ne soroljam az utcákat, házakat...)
Most a szomszéd blogján olvasom, hogy két ellenzéki vezetésű budapesti kerület vala- milyen megoldás-félével próbálkozik ezügyben. A szomszédos Erzsébetvárosban – ahol jelenleg 460 üres, rossz állapotú önkormányzati lakás van – Niedermüller Péter egy nyílt levélben jelentette be, hogy évente (és már az idei évben is) legalább száz önkormányzati tulajdonú lakást lakhatóvá tesznek, majd a teljes felújítás után ezeket átadják a rászoruló családoknak. Ehhez egy átlátható szociális bérlakás-pályázati rendszer kialakítását is tervbe vették, a készülő költségvetésben pedig pénzt különítenek el a felújításokra. (Azt nem tudni, hogy mekkora, hány négyzetméteres lakásokról van szó.)
A másik megoldást – itt jóval kevesebb az üres bérlakás – a XI. kerület önkormányzata jelentette be; ők egy pályázatot hirdettek meg, aminek alapján az önkormányzat kiadja az üres és rossz állapotú lakásait; a kiírás szerint a pályázónak vállalnia kell, hogy a lakást egy éven belül felújítja a pályázatban előírt módon. Viszont ez idő alatt nem kell lakbért fizetnie, csak közös költséget. A további években pedig a számlával igazolt felújítási költ- ségek elszámolhatók, havonta a lakbér 70%-áig. (Az Újbudai Önkormányzat honlapja szerint a megpályázható lakások 31 és 60 négyzetméter közöttiek.)
Az októberi önkormányzati választás óta eltelt három hónap. Ismereteim szerint eddig ez a két, alapjaiban különböző ötlet került napirendre Budapesten. Hogy melyik a jobb, vagy a hatékonyabb, majd kiderül. Arra azonban most már igencsak kíváncsi vagyok, hogy itt nálunk milyen megoldás születik majd önkormányzati bérlakás-ügyben.
Merthogy erősen remélem, születik.
LaMa
P.s: Mondjuk az is érdekelne, hogy a lakott, ám évtizedek óta szétrohadt (szétrohasztott) önkormányzati házakkal, lakásokkal mi lesz? Csak kérdem.