Három nap múlva, február 26-án "Közmegszólalás" lesz az önkormányzati lakásokról a Kesztyűgyárban. "Életmódtanácsok" a bérlőknek, vagy a tehetetlen, hibát hibára halmozó és önkényeskedő önkormányzati lakásbérbeadás megjavítása? Gyere el, és állj ki magadért! Mondd el a bérlőtársaidnak, a velünk rokonszenvező kerületieknek, amit négyszemközt és a hivatallal levelezve nem tudsz elintézni!
Csináljunk valódi lakossági fórumot az unalmas álfórum, a szónokok hallgatása helyett! Együtt jobban látszunk és hallatszunk, legyen ez az alkalom más, mint a többi! Hívd meg a facebookon az önkormányzattól lakást bérlő kerületi ismerőseidet (fenti linken jobbra, Invite friends rész, egyenként is kiválaszthatod őket), hogy sokan legyünk, és sokféle tapasztalatot mondjunk el! – írják a szervezők a program fészbuk oldalán.
***
Budaházy Gusztáv írása
Három éve annak, hogy főképp a Magdolna-negyed LEGRÁSZORULTABB LAKÓI, azok, akik közül – a szociális városrehab program kezdetén, egy jobb, élhetőbb élet- és lakhatási körülmények reményében – négy leromlott bérház lakói dobták be magukat a "bérlői bevonással történő felújítási rendszer" által nagyrészt önszerveződés útján létrejött házfelújítási munkálatokba.
Idestova tíz éve ennek, de a résztvevő lakók, akik vállvetve dolgoztak a program hivatásos munkavállalóival, nemhogy szégyent nem vallottak, de legtöbbször "rá is vertek" hivatásos társaikra a határidőket tekintve, de munkájuk minőségében sem adták alább azoknál. Ez bátorította fel őket arra, hogy a program befejeztével, a még mindig bőven adódó tennivalók – elárasztott, évtizedes lomokkal teli pincék, rogyadozó vizes lakások stb. – elvégzésére, megalakítsák a "Munkáért Lakhatást Programot", melynek keretében, halmozódó lakbérhátralékaik és más rezsitartozásaik mérséklése érdekében, maguk láttak volna neki a programból kimaradt felújítási-javítási munkáknak.
Az önkori kezdetben fel is karolta ezt, és itt most azt láthatjátok, hogy a lakók – akik egymást tiporva, százával jelentkeztek a reménykeltő felhívásra – a Kesztyűgyárban és a téren összegyűlve, lélegzetvisszafojtva várják az önkori döntését, a megváltó munkalehetőség ügyében. Ez a remény – a kétévi áltatás-hitegetés, majd az érdemi indoklás nélkül kimondott "NEM"-et követően – mára elhervadt, s a becsapottak közönye minden épített állagbeli romlásnál nagyobb pusztulást vitt végbe az emberi élhetőségben, vagy – ahogy régen mondták – a lelkekben.
Most, február 26-án, délután 5 órakor megint összegyűlünk a Kesztyűgyárban, hogy szólhassunk az azóta csak még inkább leromlott lakhatási és a szinte elviselhetetlenné vált közegészségügyi viszonyaink rendezése érdekében, melyet az önkormányzat – a kriminalizálódott lakhatási viszonyok rendezése helyett – lakhatási és életmódbeli tanácsokat tartalmazó "kisokosoknak" a bérlők közötti kiosztásával akar megoldani. Mit is mondhatnánk mi, lakók, azoknak a "felelősöknek", akik valójában még azt sem tudják, hogy kik és miféle lakhatási minőségben élnek az általuk "kezelt" házakban? Én az egyikőjüknek mérgemben azt mondtam, tűzze a kalapja mellé! De volt, aki ennél sokkal bensőségesebb helyet javasolt nekik, igen oda, egészen fel, ha már a fejüket úgyse használják arra, amire való...
***
Mellékletek:
* Miért nem adják ki a szociális bérlakásokat? 2013.05.30, RTL - Riport Egry Attila alpolgármesterrel. Figyeljünk az utolsó mondatra: "... a többit pedig felújítják, apránként, ahogy ürülnek és ahogy pénz van rá." A 2013-as zárszámadási adatok szerint az önkormányzat által felújított lakások száma: nulla.
* Szili Balázs képviselői kérdésére válasz Kocsis Máté polgármestertől - 2013.12.17.
*Beszámoló a Munkáért Lakhatást Munkacsoport tevékenységéről - 2013.07.04. (és Rimán Edina jegyző levele Szili Balázs részére - 2013.12.10.)
* Dr. Sára Botond alpolgármester levele Budaházy Gusztáv részére - 2013.04.11.