Zárva a Bárka Színház, az igazgató tavaly november közepén lejárt mandátumát azonban a fenntartó Józsefvárosi Önkormányzat 2014 végéig meghosszabbította. December közepén még nem lehetett tudni, hogy ha állami tulajdonba kerül a Bárka, akkor végülis ki lesz a fenntartója. Az önkormányzat szerint a polgármester tárgyalásokat folytat a kormánnyal a színház jövőjéről, és türelmet kértek az egyeztetések lezárulásáig.
Seress Zoltán igazgató szerint a 2015-ös támogatás "lenullázása" a színház megszűnéséhez vezet. A Bárka Színház anno Józsefváros saját támogatásából jött létre és vált a modern színjátszás egyik fellegvárává Budapesten, de több mint két éve vergődik a gazdátlanság állapotában. Az eredeti tervek szerint a színházat a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) vette volna át 2012 márciusában, ám az átadás-átvétel azóta sem történt meg.
Tavaly augusztusban a Bárka megmentését sürgettem, de a polgármesteri válasz szerint – mivel átadták a színházat – ez már nem került be a költségvetésbe. És szerinte "a labda az állam térfelén pattog". Nem mellékesen utalt a gazdálkodás hiányosságaira, és arra is, hogy a vezetők ellen büntetőeljárás van folyamatban. Egyúttal elmesélt egy rémtörténetet a vásárlás napján leselejtezett igen drága tévéről. (lásd.: Virág Tamás beszámolója). Magyarul: nem támogatta a színház kerület általi megsegítését, de egyúttal állította, hogy napokon belül lesz megoldás. (A testületi ülésen, ahol mindez elhangzott senki nem volt jelen a Bárkától, talán elfelejtették meghívni őket...)
Viszont itt van egy – a címben beharangozott – levél, melyet Seress Zoltán (volt) igazgató küldött el pár napja minden képviselőnek és a polgármesternek:
Tisztelt Polgármester Úr!
A 2015. január 22-én tartott képviselő-testületi ülésen elhangzottak kapcsán a következőkben reagálnék:
- Ön azt mondta, hogy a kiemelt előadó-művészeti szervezeti minősítés elvesztését részben az eredményezte, hogy én nem írtam alá a 2015. március 31-ig szóló megbízatásomat. Ez valótlan tartalmú kijelentés. Ön tudja legjobban, hogy 2014. november 17-én lejárt az ügyvezetői megbízatásom. Az EMT. szerint, a fenntartónak, tulajdonosnak a mandátum lejárta előtt hat hónappal ki kell írnia a pályázatot. Önök nem írtak ki pályázatot, tehát már akkor, 2014 novembere előtt vesztettük el az előbb említett státuszt, mely elvesztésének másik oka, hogy a kiemelt minősítés megszerzéséhez 2013 (!) augusztus 31-ig kellett volna a fenntartónak, tulajdonosnak adatot szolgáltatnia. Egyébként azért nem írtam alá a megbízást, mert többszöri kérésem ellenére nem volt hajlandó sem Ön, sem dr. Sára Botond alpolgármester úr fogadni, hogy tájékoztassanak arról, hogy március 31-ig mi lesz a konkrét feladatom, vagy egyáltalán mi a tervük a színház további működésével kapcsolatosan.
- Az elveszített állami támogatás pontos összege 178,9 Mft.
- Az Állami Számvevőszék nem az állami tulajdonbavétel kapcsán végezte feladatát, párhuzamosan 11 színháznál folyt ellenőrzés.
Mindezek alapján kérem Önt, hogy a következő testületi ülésre szíveskedjen meghívni ahol én is tájékoztatást adhatok a valós helyzetről, válaszolhatok a kérdésekre és így a Testület az információk birtokában tudja döntését meghozni, megszűnnek a félreértések, a vádaskodások.
Kérem, szíveskedjen soron kívül válaszolni. Tájékoztatom, hogy jelen levelemet a Képviselő Testület minden tagjának megküldtem.
Budapest, 2015. február 2.
Tisztelettel: Seress Zoltán
Most január végén Virág Tamás a következőket írta a levélben is említett testületin elhangzottakról: "A Turay Ida színház is a mi politikai kurzusunk eredményeként fogható föl", mondja a polgi a Bárka sorsa iránt érdeklődő kérdésre. Őszinte pasas. Aztán elárulja, hogy tárgyal egy "nagyon ismert színésszel" a folytatásról. Hogy kivel, azt nem árulta el. De lesz rá kerületi pénz.
***
Még január közepén az Emberi Erőforrások Minisztériumát kérdezték, hogy mi lesz a Bárka Színházzal, Rétvári Bence államtitkár erre válaszolva közölte, hogy a vonatkozó törvények alapján költségvetési támogatást csak а minősítéssel rendelkező szervezetek kaphatnak, a Bárka Színház viszont 2015-től már nem rendelkezik kiemelt minősítéssel, mert nem felel meg a törvényben előírt kritériumoknak. A színház fenntartója a kerületi önkormányzat, ezért kiemelt minősítésű színházművészeti szervezetté csak akkor minősíthető, ha vezetőjét a törvényi előírásoknak megfelelően bízta meg а fenntartó önkormányzat. "А Bárka Színház esetében ez а feltétel nem teljesül" – írta Rétvári, aki hozzátette, ettől még a színház indulhat а nem minősített színházak működési pályázatán, de másra nem számíthat.
Komássy Ákos