Illegális kínai rendőrőrs működhetett Budapesten
a Belügyminisztérium tudta nélkül. (HVG)
Méghozzá kettő: az egyik Kőbányán a másik itt nálunk a kerületben. Előzmény, hogy a Momentum parlamenti képviselője, Tompos Márton bő két hete egy videót tett közzé arról, hogy ellátogatott Golgota utca 6. sz. alatti épülethez, amelyre a csingtieni rend- őrség tábláit helyezték ki. Ámde épületben azt mondták neki, hogy ott semmilyen kínai rendőrőrs nem működik, és hogy nincsenek is Magyarországon kínai rendőrök. Majd pár nappal később a házról hirtelen eltűntek a kínai rendőrség táblái. Érdekes, nem?
A képen kétoldalt látható két kék tábla tűnt el. Hirtelen.
De a legszebb az ebben, hogy Tompos — amikor erről az egészről a Belügyminisztéri- umnál érdeklődött — azt a választ kapta, hogy nekik nincs tudomásuk arról, hogy ilyen kínai rendőrségi irodák működnének Magyarországon. Ez is érdekes, nem? (Egyre jobban kedvelem ezt a fickót, főleg, hogy korábban ő volt az, aki utánajárt a kormány lélegezte- tőgépes „maláj üzletének” is.)
Egy Kínára szakosodott jogvédő civil szervezet — a Safeguard Defenders — szerint ezek az állomások adminisztratív szolgáltatásokat nyújtanak, például a kínai diaszpóra tagjai meghosszabbíthatják a jogosítványukat, de ez csak amolyan fedőtevékenység, mert emellett titkos és illegális rendőri munkát is folytatnak.
Csak kérdeném, illő tiszteletlenséggel: hogy francba van az, hogy a magyar Belügy tudta nélkül kínai rendőrség működhet/működhetett Budapesten, és itt nálunk, a kerületben?
*
Olvastam, hogy az olyan típusú hitelszerződések, mint amilyeneket a kínaiakkal kötöt- tünk (lásd a belgrádi vasút és a Fudan egyetem) csak a kínaiaknak kedvező feltételeket tartalmaznak, ezek egyike, hogy a hitelszerződés gyakorlatilag azonnal felmondható, ha az illető kormány a Kínai Népköztársaság egyéb érdekeltségeinek vagy BÁRMILYEN politikájának megpróbál nehézséget állítani.