Itt van egy cikk arról, hogyan védekeznek a koronavírus ellen az európai példaországnak tekintett Izlandon — epidemiológusok vezetésével, tehát olyan, az első eset előtt egy hónappal kidolgozott eljárásrenddel, amelynek lényege
- a kapcsolatok felderítése után
- a felderített kapcsolatok tömeges tesztelése,
- minden, a legcsekélyebb mértékben gyanús eset vizsgálata,
- a tünetmentes, de önként jelentkező polgárok megvizsgálása,
- az állami és a magánszféra szoros, egymásra építő együttműködése.
Katrin Jakobsdóttir Izland miniszterelnöke
Ezzel szöges ellentétben Magyarország miniszterelnöke — akinek hívei már korábban is rendre a "vezérlő tábornok" titulussal hízelegtek — azt magyarázza nekünk, hogy "Egy nagy katonai jellegű akció kellős közepén vagyunk, ami okoz kényelmetlenséget". Ez úgy értendő, hogy ő van a közepén, és nekünk okozza a kellemetlenséget. Meg még úgy is, hogy "és ez így jó". "A 68 ezer magyar kórház 34 százaléka üres volt, ezen felül 16 száza- léknyit kellett felszabadítani” — tette hozzá. Azt valahogy nem említette, hogy ott is "fel kellett szabadítani" (micsoda megcsúfolása ez ennek az eredetileg éppen ellenkező értelmű szónak!) ahol hatvan % fölött volt kihasználatlan ágy, meg ott is, ahol nem volt egy darab se.
Elvégre ezért nevezték ki a kórházparancsnokokat. A katona pedig nem gondolkodik, hanem parancsol, illetve végrehajtja a parancsot. Emberi agy érintése nélkül.
Izlandon az 1727 regisztrált fertőzöttből 8-an haltak meg (0,46 %). Mostanáig a teljes lakosság 5,7 %-a kapta meg a vírust; az új fertőzésexáma stabilan csökken.
Magyarországon péntekig az 1763 (csaknem ugyanannyi!) igazolt fertőzött közül 156-an haltak meg — ez az azonosított esetek 8,8 %-a (csaknem 20-szor annyi). Müller C. országos tiszti főorvos szerint a fertőzések száma meredeken ível fölfelé: beléptünk a tömeges megbetegedések korszakába.
Izlandot hárompárti (Függetlenségi Párt, Baloldali-Zöld Mozgalom, Progresszív Párt) koalíciós kormány vezeti. A kormányfő egy háromgyermekes, irodalmár családanya, akinek még a férje sem focista, hanem filozófus.
Jelentkezzen, aki nem látja az összefüggéseket!
Fügedi Ubul
P.s.: Kis hazánkban is vannak epidemiológusok, illetve a közegészségügy szervezésében jártas szakemberek is, rogyásig készültek tanulmányok arról, mit kéne, illetve mit kellett volna csinálni (mert hát írtak ilyeneket a "helyzet” előtt meg írnak azóta is; olvastam vagy fél tucatnyit).
Nem; soha nem mások módszereit kell másolni; ez az írás se erről szól. Hanem arról, hogy meg kell találni a saját helyzetünkhöz megfelelő megoldásokat. De ezek megoldásához nem másodosztályú focisták, nem tábornokok és nem vidéki háziorvosok kellenek. Hanem olyan emberek, akik értenek hozzá és olyan vezetők, akik ezeket a hozzáértő embereket bízzák meg.