Kivirágoznak Józsefváros lakóházai margójára.
Hát, menten el is érzékenyülnék virágos jókedvemben, ha nem látnám nem is egy házban, hogy a virágok legfeljebb a lakások ablakaiban lelnek némi gondoskodásra, s – legalábbis a bérházak udvaraiban – gyakorlatilag halálra vannak ítélve. Mert elsősorban nincs biztosítva az eredetileg MNP-ben előírt megfelelő, az önkormányzat által biztosítandó vízmennyiség a növények ápolására, másrészt, a zilált lakhatási állapotok közepette – ahol képtelenség elkülöníteni a játékteret a növényekkel beültetett résztől – gyakorlatilag nemcsak az egész udvar, de a lakások egy része is a "játéktér" szerves részévé válik.
Fotó: jozsefvaros.hu
12 éve, amikor a Magdolna Program tervezésébe fogtunk, próbáltam ugyan a mindenható programvezérnek elmagyarázni, hogy – drága ökoprogramok és kertépítő szakemberek bevonásával – tök fölösleges súlyos milliókat költeni a házak udvaraira, mert koherens szoc. program nélkül nemcsak a "kultúrkertek", de a civilizált lakhatási körülmények kialakítása is merő fantazmagória. Ehelyett a korszerű igényeknek megfelelő szelektív hulladékgyűjtési szisztéma kidolgozását javasoltam napirendre tűzni, melynek azonban szintén a lakhatási állapotok rendezése lett volna az egyik legfontosabb alapfeltétele. Mert hiába díszelegnek a külömböző színű és rendeltetésű kukák a kapu alatt, egy, a lokális viszonyokat irányítani képtelen szisztéma nélkül, nemhogy a "bérlővédelem," de még az épített állag védelme sem működik.
Ezért, mivel az év elején meghirdetett Bérlővédelmi és Lakásfelújítási Programra – melynek kezdetei épp egy évre nyúlnak vissza – nagy reményekkel történt lelkes jelentkezésünket követően egyelőre nem látunk tényleges lépéseket tenni az önkori részéről, megkérdeznénk: csak nem az egyébként dicséretes zöldítéssel, virágosítással akarják az egész, nagyigényű programot letudni?
Budaházy Gusztáv
P.s.: Persze azért ennek – mármint az utcák felvirágoztatásának – azért örülünk!