"Beleőrülök, amikor hirtelen döntenem kell, kit mentsek meg.
Hol van Isten?" (Carl Lutz)
Ma, június 21-én volt hetven éve, hogy a budapesti házak kapuja fölött sárga csillagok jelentek meg. Ezek voltak azok a házak, amiket fővárosi zsidóknak kényszertartózkodásra jelöltek ki.
Rengeteg ilyen volt – mintegy 1600 – hiszen az 1941-es népszámlálás szerint a főváros lakóinak majdnem egynegyede számított zsidónak,187 000 zsidót és további 35 000 ún. kikeresztelkedett zsidót számoltak össze.
Hogy mik is voltak ezek a kijelölt, "csillagos házak"? Miután a magyar zsidókat 1944-ben sárga csillag viselésére kötelezték, a budapestieknek Dávid-csillaggal megjelölt házakba kellett költözniük. A június 16-i rendelet 21-i határidővel írta elő a beköltözésüket a csillagos házakba. Ezek az egész városban szétszórtan helyezkedtek el a gettó felállításáig, de jó részük – nem véletlenül – Erzsébetvárosban és Józsefvárosban volt található. (Ezek a zsidók nem szaroztak! - Index, 2014. 06. 18)
A Csillagos házak programot elindító OSA a még megmaradt 1600 ház többsége elé szervezett megemlékezést mára, felidézve a házak lakóinak történetét. Az OSA Archívummal szemközti (egykor szintén csillagos) ház falára vetítik az emléknap legfontosabb eseményeit, a részletes program itt található.
A végére pedig ajánlom mindenki figyelmébe Mink András történész írását a deportálásokhoz vezető folyamatról, és egy kísérletről, amely valóban elősegítheti a kollektív emlékezést.
***
Január óta látogatható az interneten a "CSILLAGOS HÁZAK 1944-2014" archívum, amely Budapest történetének hetven évvel ezelőtti dicstelen fejezetét igyekszik feltárni.
CBFM – Józsefváros, Magdolna negyed
UPDATE 2014.06.22. 18:52:43 - Vajdapeterutca egy kommentjében hívta fel figyelmünket erre a nagyon izgalmas és tanulságos történetre. A szereplők - a Karácsony Sándor utca 21. csillagos ház lakói mellett - a Dankó utca 27. pékség egykori tulajdonosai, és a pékséggel egybeépült lakóház.