A vulgáris nézetektől igencsak eltérően nem igaz, hogy a pápa amúgy általában "tévedhetetlen" lenne. Csak kivételesen ritkán az, mivel ehhez egész sor feltételnek kell teljesülnie:
- a tévedhetetlen kijelentés csak hitbeli vagy erkölcsi tanításra vonatkozhat;
- a kijelentést a pápának a katolikus egyház fejeként és legfőbb tanítójaként kell kinyilatkoztatnia;
- a kijelentés formájából/tartalmából egyértelműen ki kell derülnie annak, hogy a pápa tézisét véglegesnek (megváltozhatatlannak) és minden hívőre kötelezőnek tekinti;
- minden ex cathedra döntésnek egyeznie kell Istennek a Szentírásban rögzített szavával és az egyház hithagyományával.
Ezért például arra a kérdésre, hogy "milyen kritériumok alapján sorolnak valakit a koronavírus áldozatai közé", a pápa bárhogyan szeretné is, de nem adhat tévedhetetlen választ; a dolog már az első kritériumon menthetetlenül elbukik.
Nem véletlen hát a pápai állam vészterhes zsugorodása: mára az egész csak egy négyzetkilométer. Ezzel szemben mi, magyarok töretlenül fejlődünk, amit mi sem jelez jobban, mint a minket erről rendszeresen tájékoztató kormány.
Mindez pedig annak köszönhető, hogy nálunk dekázik minden tudás másodosztályú ősforrása: maga a jel, akire még a tisztifőorvos is megfellebbezhetetlen tekintélyként hivatkozik.
Fügedi Ubul
*
Mivel a kormány folyamatosan kétségbe vonja a halálozási adatok nemzetközi összehasonlíthatóságát, a végére akartam járni az ügynek és rákérdeztem a járványügyi főfelelősnél, hogy Magyarországon kik számítanak koronavírus-halálozási esetnek, milyen kritériumok alapján sorolnak valakit a koronavírus áldozatai közé. Müller Cecília, aki nem mellesleg járványügyi szakember és országos tisztifőorvos, szakmai definíció helyett a közmédia propagandarádiójának Orbán Viktorral készült január 8-i interjúját linkelte be azzal, hogy az általam kért információk „az alábbi linkre kattintva ismerhetők meg.” (Szél Bernadett, Facebook)