A Margit híd ötszázas hegyei (Tenczer Gábor / Telex)
A Természetbarátok Turista Egyesülete (TTE) 1910-ben alakult, és egy évtized múlva már szerte az országban voltak tagszervezetei. Némelyik (mint az újpesti csoport 1916-ban) újonnan jött létre, másutt (mint pl. Baranya megyében) korábban szerveződött társasá- gok csatlakoztak. Tevékenységük nem korlátozódott a természet járására: turistautakat festettek fel, közadakozásból kulcsosházakat alakítottak ki, kilátókat építettek stb. — ahogy az ember egy normális polgári kezdeményezést elképzel.
Mármint ahol tehették; mozgásukat ugyanis korlátozások szűkítették. A két világháború között főleg Horthy, aki szeretett vadászni, a kádári konszolidáció után pedig ugyanezen okból "Cinege elvtárs" — bár az ő vágyait némileg visszanyeste a puritán életvitelű Kádár.
Horthy például kitelepíttetett egy egész falut (Derenket), hogy szép nagy, összefüggő vadászterülete legyen, ahol nem mászkál senki. Egy kisebb, de jóval frekventáltabb részt a Visegrádi-hegység délkeleti sarkában sajátított ki. A kirándulókat kitiltotta; a terület határait állami pénzből fizetett csendőrök vigyázták. Építtetett egy Visegrádról induló, csaknem 20 kilométeres erdei autóutat, amelyen csak az ő hintója vagy gépkocsija közlekedhetett; ennek végében van ma a szentendrei skanzen.
Nem véletlen hát, hogy a háború után a TTE a Vörös-kőn, a hegység egyik legszebb kilátópontján állított emlékművet "az erdők felszabadulása" és a kor követelményeinek megfelelően egyúttal a Vörös Hadsereg tiszteletére. Az oszlopot 1946-ban kezdték építeni a helyben kitermelhető kövekből. 1948. április 4-én avatták fel, és évente nagy túrával emlékeztek az erdők felszabadulására — ez volt a TTE "tavaszi seregszemléje".
Néhányan a rendszerváltás után is megpróbálták életben tartani ezt a hagyományt, de a lelkesedés apránként alábbhagyott. Az ötágú csillagot, az építő Természetbarátok Turista Egyesülete címerét és az emléktáblát ismeretlenek leverték. Mivel helyettük egy középcí- mert tettek föl a frappáns "2000" felirattal, gyanítom, hogy ennek lehetett köze Leányfalu önkormányzatához és a millenniumi ünnepségekhez, de erről adatot nem találtam. Ugyancsak ismeretlenek azóta még két fémkapoccsal egy bazi nagy keresztet is biggyesztettek a tetejére, mintegy befejezve ezzel mások munkájának kisajátítását.
Ha netán valaki ért hozzá:
Ki egy ilyen emlékmű tulajdonosa?
Milyen jogszabály alapján?
Fügedi Ubul